Funkcjonalne manipulatory podciśnieniowe

śrubyNowoczesne urządzenia wykorzystywane w przemyśle mają za zadanie zwiększać efektywność i bezpieczeństwo pracy, dlatego też coraz częściej w zakładach wytwórczych zaobserwować można obecność manipulatorów, służących do przenoszenia ładunków na krótkich dystansach. Chociaż mogłoby się wydawać, że technologia jest na chwilę obecną na tyle rozwinięta, że siła ludzkich mięśni nie jest potrzebna do wykonywania podstawowych czynności, faktem jest jednak, że to właśnie transport ręczny nadal pozostaje podstawą wielu branż. Nie oznacza to oczywiście, że pracownicy i operatorzy pozostają bez wsparcia, ponieważ troska o ich komfort i bezpieczeństwo jest priorytetem wielu producentów, o czym świadczy popularyzacja urządzeń takich jak balansery, chwytaki, żurawie przemysłowe czy, wspomniane już wcześniej, manipulatory przemysłowe. Wykorzystywanie ich przy tych stanowiskach pracy, gdzie niezbędne jest wykonywanie powtarzalnych czynności transportowych jest zdecydowanie bardziej opłacalne, ponieważ pozwala zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale i pieniędzy.

Zakup tego typu sprzętu powinien być więc potraktowany jak długoterminowa inwestycja, która z pewnością szybko się zwróci. Regularnie wykonywany transport ręczny, a w szczególności grupowanie, podnoszenie czy też przenoszenie rozmaitych ładunków pociąga za sobą nie tylko konieczność poświęcania mu nadmiernej uwagi i nakładów czasowych, ale i obciąża organizmy pracowników, przez co coraz częściej obserwowane są zmiany w postaci urazów kumulacyjnych. Rolą manipulatorów oraz wszystkich innych urządzeń wspomagających jest więc zapewnianie stuprocentowej ergonomii oraz szybsze przemieszczanie załadunków z punktu A do punktu B. Na szczególną uwagę zasługują w pierwszej kolejności manipulatory podciśnieniowe, przede wszystkim dlatego, że dzięki nim chwytanie, podnoszenie i przenoszenie nawet wielkogabarytowych elementów jest zdecydowanie łatwiejsze. Wykorzystywane opcje podciśnieniowe odpowiadają za chwytanie ładunków i poruszanie ramieniem manipulatora zapośredniczone przez skracanie i wydłużanie harmonijkowych rękawów. Manipulatory tego typu, takie jak chociażby manipulator podciśnieniowy Dalmec Partner, są niezastąpione podczas transportowania elementów posiadających nietypowe gabaryty i powierzchnię, dlatego też dobrze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest transportowanie kartonów, płyt wiórowych czy też papierowych worków. Działanie zapośredniczone przez technologię podciśnieniową pozwala także na zdecydowane skrócenie czasu pracy i mniejszą awaryjność.

Nowe rozwiązania dobrze dopasowują się do charakterystyki poszczególnych linii produkcyjnych, przede wszystkim dlatego, że możliwe jest swobodne konfigurowanie podnośników i manipulatorów w taki sposób, aby ich działanie w pełni odpowiadało specyfice pracy na danym stanowisku. Z tego też powodu zdecydowana większość manipulatorów powstaje tylko i wyłącznie na konkretne zamówienie, odpowiadające zastanej lub planowanej infrastrukturze hali produkcyjnej lub zakładu wytwórczego. Nie ma więc większego problemu z konfiguracją urządzeń w taki sposób, aby swobodnie przenosiły z miejsca na miejsce trudne do chwycenia przedmioty, takie jak na przykład beczki, szkło, tworzywa sztuczne czy też blachy. Najczęściej więc manipulatory podciśnieniowe posiadają wszelkie możliwe zabezpieczenia, solidne rękawy chwytne, dodatkowe wyposażenie poszerzające skalę ich działania, zwartą konstrukcję oraz dokładnie opracowane moduły przechyłu manualnego i pneumatycznego. Im szersze działanie, tym lepiej, ponieważ dzięki temu możliwe jest pełniejsze wykorzystanie możliwości zakupionej maszyny. Do jednych z najważniejszych zalet można zaliczyć dużą wydajność przeładunkową oraz obniżenie ryzyka powstawania urazów kumulacyjnych. Regularne wykonywanie tych samych czynności na dłuższą metę może okazać się szkodliwe dla zdrowia, nie tylko dlatego, że podczas dźwigania możliwe jest zerwanie ścięgien, naderwanie mięśni czy złamanie kości, ale także dlatego, że po kilku miesiącach czy nawet kilku latach wytężonej pracy fizycznej w organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany, na które cierpią najczęściej lędźwiowy i szyjny odcinek kręgosłupa, zwyrodnienia stawów i zmiany reumatyczne.

konstrukcjaWspomaganie prac transportowych zapośredniczone przez technologię należy więc do obowiązków pracodawców, mających za zadanie czuwać nad bezpiecznym przebiegiem prac oraz zagwarantowaniem pełnego bezpieczeństwa wszystkim swoim podwładnym. O bezpieczeństwo dbają także producenci urządzeń, dlatego też różnego rodzaju manipulatory posiadają wszelkiego typu elementy wspomagające, takie jak zbiorniki powietrza, zawory zwrotne, zabezpieczenia przeciwupadkowe, hamulce, ograniczniki udźwigu i ciśnienia, tłumiki hałasu oraz liczniki cykli, dzięki czemu działanie wydaje się być bardziej komfortowe, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystkie takie udoskonalenia mają niebagatelne znaczenie w rozbudowie funkcji ergonomicznych oraz ograniczaniu awaryjności zakupowanych maszyn. Przykład urządzenia o podobnych parametrach można znaleźć na stronie http://www.dalmec.pl/pl/partner-pe,844.html. Dla przykładu, najczęściej wykorzystywane udoskonalenia pozwalają operatorom na łatwiejszą manipulację sprzętem przez kończenie pracy nawet wtedy, kiedy ciągłość zasilania maszyny sprężonym powietrzem zostanie przerwana, zabezpieczenie zbiornika przez opróżnieniem w przypadku jakiejkolwiek awarii, chronienie załadunku przed ześlizgnięciem się z chwytaka, zabezpieczenie przez transportem przedmiotów, których waga jest zbyt duża oraz na zapewnianie wszelkich systemów ochronnych, dzięki którym manipulator może poruszać się tylko i wyłącznie z wolą operatora.

Wciśnięcie jednego przycisku jest zatem w stanie całkowicie unieruchomić sprzęt, co nie pozostaje bez znaczenia w sytuacjach jakiegokolwiek zagrożenia. Oczywiście pełne korzystanie z wachlarza możliwości oferowanych przez manipulatory przemysłowe jest możliwe tylko wtedy, kiedy są sprawne, dlatego też konieczne jest ich regularne serwisowanie i dbanie o ich prawidłową eksploatację. Właśnie dlatego montuje się w nich liczniki cykli, dzięki którym możliwe jest ustalenie ilości powtarzalnych czynności, przez co konserwacja sprzętu jest łatwiejsza.