Bezpieczeństwo w pokoju dziecka – warto zastosować kilka cennych trików

chłopiec i książkiW Polsce istnieje przeświadczenie, iż dziecko od pierwszych chwil życia powinno mieć własny pokój. Taka zależność pojawiła się raczej dość niedawno. Warto wrócić chociażby do czasów dziewiętnastego wieku, kiedy to małe dzieci przez długi okres czasu spędzały czas ze swoimi rodzicami przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Moda na własne pokoje pojawiła się stosunkowo niedawno. Pragniemy, by nasze dzieci miały osobno pokój, nawet gdy są niemalże rówieśnikami. Takie rozwiązanie ma oczywiście wady i zalety, jednakże na dzień dzisiejszy wydaje się, że Polacy dopatrują się w nim więcej tych ostatnich, aniżeli tych pierwszych. Bezpieczeństwo i wygoda dziecka to priorytet dla każdego rodzica zwłaszcza, że małe dzieci często wsadzają ręce we wszystkie możliwe szpary i dziury. Należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsca takie jak gniazdka elektroniczne czy okna. Te ostatnie powinny być zamykane tak, by dziecko nie mogło ich bez zgody rodzica otworzyć. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku okna na poddaszach. Zazwyczaj są one bowiem zlokalizowane nad głową dziecka.

Dodatkowo można do nich zakupić specjalne urządzenia, które uniemożliwiają otworzenie okna na przykład jeśli nie wpisze się poprawnego kodu. Dodatkowym zagrożeniem szczególnie w okresie zimowym są dla dziecka grzejniki. Jednym ze sposobów jest po prostu zastawienie takiego elementu, jednak wiąże się to z kolei z utratą cennego ciepła. Na rynku dostępne są jednak nakładki, które skutecznie uniemożliwiają dojście dziecku do takiego urządzenia grzewczego. Coraz więcej firm zwraca również uwagę na to, by kaloryfery obudowywać taką elewacją, która nie będzie się nagrzewać zbyt mocno, a tym samym nie zagrozi dziecku. Warto również zadbać o to, by w pokoju dziecięcym znajdował się dobry grzejnik, dający odpowiednią ilość ciepła. Na stronie sprzedawców można znaleźć rzeczywiście solidne i bezpieczne urządzenia tego typu.

Rodzeństwo – do jakiegoś okresu powinno mieszkać razem

Obecność rówieśnika w tym samym pokoju pozytywnie wpływa na dziecko i jego rozwijające się wartości czy umiejętności. Przede wszystkim na to, czego często nie mają jedynacy. Chodzi oczywiście o dzielenie się rzeczami z innymi. Wbrew pozorom taka umiejętność pojawia się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wspólne zabawki nie są niczym złym. Uczą bowiem spędzania wspólnego czasu i nawiązywania znajomości. Nawet jeśli pojawiają się ewentualne konflikty, jest to również sposobność, by nauczyć dziecko ich rozwiązywania. We wszystkich działaniach w pierwszych latach życia dziecka należy widzieć przede wszystkim możliwość pokazania mu jak funkcjonuje świat. Dzielenie pokoju z pewnością to zrobi. Warto jednak w zanadrzu mieć inny pokój i kiedyś rozdzielić obie pociechy. Szczególnie, jeśli są różnej płci. Przychodzi bowiem taki czas w życiu dziecka, że chce ono posiadać własną przestrzeń, którą warto mu wtedy zapewnić. Najczęściej taka potrzeba pojawia się dopiero w okresie dojrzewania.

Źródłem informacji może być dziecko

dziewczynka z psemPrzy aranżacji pokoju starszego dziecka warto zapytać pociechę jak ta wyobraża sobie swój ulubiony pokój. Dzieci w okresie wczesnoszkolnym uwielbiają pomagać rodzicom, a przede wszystkim naśladować dorosłych. Chętnie biorą udział w czynnościach, które są przeznaczone dla tych ostatnich. Nic więc dziwnego, że pociecha szybko zaangażuje się w remont swojego pokoju i sama oceni, co powinno się w nim znaleźć. Na ścianach warto na przykład założyć fototapety przedstawiające ulubione postacie z bajek dziecka. Należy również pamiętać o odpowiednich meblach i efekcie końcowym, który ma podarować pociesze przytulny i funkcjonalny pokój. Szczególnie ten ostatni szczegół wydaje się być ważny wtedy, gdy dziecko niedługo idzie do przedszkola lub pierwszej klasy. Biurko czy regał na książki przydadzą się w takim okresie doskonale.

Pokój dziecka powinien być po pierwsze bezpieczny. W zależności od jego wieku należy umieścić w pokoju elementy, które podniosą jego bezpieczeństwo. Będą to na przykład nakładki na grzejniki czy dywan amortyzujący ewentualny upadek. Warto pamiętać o tym, by przystosować meble do wieku i wzrostu dziecka. Najlepszym wyjściem jest oczywiście to, gdy dzieci w jednym wiek mogą mieć do jakiegoś czasu wspólny pokój. Rozwinie to w nich umiejętność dzielenia się zabawkami czy słodyczami. Więź między rodzeństwem powinna być dzięki takim zabiegom budowana. Osobne pokoje od pierwszych chwil życia sprawią, że będzie zupełnie odwrotnie. W efekcie końcowym każdy pokój dziecka powinien być przytulny i praktyczny oraz mieć w sobie coś, co przyciągnie małą pociechę. Jeśli jest ona w stanie opowiedzieć o tym, co lubi – warto z tych informacji skorzystać.