Zaskakująca historia okna

okno w kamiennej ścianieOkno należy do podstawowych elementów wykończeniowych każdego budynku. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy jest to dom, mieszkanie, budynek gospodarczy czy jakikolwiek inny. Okno zapewnia nie tylko widok na to, co znajduje się na zewnątrz, ale również dopływ potrzebnego światła oraz świeżego powietrza do wnętrza pomieszczenia. Współcześnie okna występują w rozmaitych formach. Wybierać można spośród wielu innowacyjnych modeli, które różnią się od siebie wielkością, kształtem, zdobnictwem, materiałem wykorzystanym do ich budowy oraz zastosowanym mechanizmem. Są między innymi okna tradycyjne, okna dachowe, okna balkonowe i wiele innych. Ten, kto remontuje czy buduje dom lub jakikolwiek inny budynek nie zastanawia się nad koniecznością wstawienia okna. Każdy po prostu wie, że należy je kupić i zamontować. Ale czy ktoś kiedyś zastanawiał się nad ich historią?

Historia okien rozpoczyna się wraz z przeniesieniem się ludności do pierwszych, prowizorycznych domów. Można więc upatrywać tego wydarzenia kilkanaście tysięcy lat wstecz. Kiedy już w starożytności ludzie zamieszkiwali lepianki, tworzyli w nich specjalne, niewielkie otwory, przez które miało wpadać do wnętrza domu powietrze oraz światło. Od początku zauważono również istotną funkcję okna związaną z obserwowaniem tego, co znajduje się na zewnątrz domu bez konieczności wychodzenia z niego. Przez wiele dziesięcioleci okna stanowiły zwyczajne otwory w ścianie. Dopiero z czasem, szczególnie w latach wczesnego średniowiecza zaczęto używać błon zwierzęcych, które były oczyszczone, niezwykle cienkie i delikatne. W ten sposób wymyślone prototyp szyby. Dzięki temu odkryciu okna stały się dużo bardziej funkcjonalne, ponieważ nadal zapewniały stały dostęp powietrza oraz światła, ale dodatkowo lepiej chroniły przed zimnem, deszczem i wieloma innymi czynnikami, które były odczuwalne w czasach, gdy oknami były dziury w ścianach. Średniowiecze to także czas dalszego rozwoju okna. Szczególnie gotyk jest znamienny z tego punkty widzenia. To właśnie w tym czasie zaczęto udoskonalać okna pod kątem dekoracyjnym. W efekcie pojawiły się tak zwane maswerki, czyli wzór ozdobny wykuty w kamieniu i znajdujący się w górnej części okna. Początkowo można było spotkać maswerki tylko w przy oknach katedr, jednak po pewnym czasie wkroczyły również do domostw jednak tylko najbogatszych osób. Jeszcze przez długie lata ten rodzaj zdobnictwa był symbolem bogactwa i wysokiej pozycji społecznej. W związku z tym nie każdy mógł sobie na niego pozwolić. Kolejny okres to renesans, kiedy to narodził się tradycyjny, znany dzisiaj kształt okna – prostokątny. Nadal jednak bardzo popularne było bogate ozdabianie okien. Szczególnie na tym tle wybijał się styl rustykalny. Następnie nastał barok, a wraz z nim przepych i ogromne bogactwo stylu. W tym okresie kształt okna pozostał niezmieniony, jednak dokładano wszelkich starań, by możliwie jak najbardziej ozdabiać je złoceniami i marmurem lub imitującym go stiukiem, czyli elementami znamiennymi dla epoki. Istotny jest fakt, że okna posiadały wówczas bardzo duże rozmiary co może świadczyć o ogromnej roli, jaka pełniły. Już wtedy zauważono, że dzięki pokaźnym rozmiarom okno jest w stanie optycznie powiększyć pomieszczenie lub cały budynek patrząc z niego od zewnątrz. W związku z tym, okna na dobre przestały pełnić wyłącznie funkcje praktyczną. Same w sobie stanowiły element dekoracyjny każdego budynku. Wraz z nastaniem XIX wieku zaczęto odchodzić od barokowego przepychu. Okna stały się więc z powrotem klasyczne i proste, a ich funkcja ograniczyła się do zwykłej użyteczności.okno

XIX wiek to okres znamienny w historii okien, ponieważ to właśnie wtedy zaczęły pojawiać się nowe, nieznane dotąd modele, między innymi okna dachowe. Obecnie ich wiek liczy się na około 150 lat, ponieważ pojawiły się w drugiej połowie XIX stulecia. Takie rozwiązanie stało się bardzo wygodne i dawało wiele możliwości, ponieważ bez przeszkód można było adaptować poddasza na mieszkania. Od 1894 roku obserwuje się dynamiczny rozwój okien dachowych. Zaczęto wykorzystywać bardziej innowacyjne mechanizmy otwierania i zamykania. Najwięcej związanych z tym wynalazków powstało w Wielkiej Brytanii. W okresie między wojennym w XX wieku opatentowano okna dachowe z konstrukcją wentylową. Miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu wynalazkowi można było w wygodny i skuteczny sposób wietrzyć pomieszczenia. Sprawdziło się to między innymi w budynkach gospodarczych, na przykład w stodołach czy oborach. W dwa lata po tym wynalazku, również w Stanach Zjednoczonych, okna dachowe po raz kolejny ewoluowały, ponieważ przestały przeciekać. Mniej więcej w tych samych latach, bo w dwudziestoleciu między wojennym, również w krajach europejskich wiele się działo w kwestii okien montowanych w dachach. Najważniejszym wynalazkiem był mechanizm, który pozwalał otwierać oraz zamykać okna dachowe. Do tej pory było to niemożliwe. Mówiąc o otwieraniu okien należy wspomnieć również o ich funkcjonalności, która dziś została znacznie podwyższona. Prym, jeśli chodzi o ofertę nowowczesnych okien, wiedzie dzisiaj przede wszystkim spółka Roofstyle.

Okna dachowe ewoluują do chwili obecnej. Stale ulepsza się zastosowane w nich mechanizmy, aby zapewniały maksimum bezpieczeństwa oraz jak najwyższy komfort użytkowania, a tym samym mieszkania. Warto wiedzieć, że po raz pierwszy nazwa „okna dachowe” została użyta w 1931 roku w dokumentacji dotyczącej zgłoszenia patentowego w Niemczech. Zgłoszenie to dotyczyło konkretnie klapowej konstrukcji okna. A kiedy okna dachowe stały się najbardziej popularne? Szczególnie w latach 70. XX wieku. Od tego czasu zaczęto produkować je na skalę światową. Nadal nie przestawały ewoluować. Współcześnie okna dachowe są bardzo zaawansowane pod względem technologicznym. Posiadają bowiem między innymi mechanizmy wyciszające deszcz czy elektryczne otwieranie i zamykanie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również okna dachowe balkonowe, które dają jeszcze więcej możliwości. Warto zainwestować w jak najlepsze okna dachowe, ponieważ dzięki nim mieszkanie na poddaszu stanie się prawdziwą przyjemnością, a mieszkanie będzie oazą spokoju, miejscem, w którym bez przeszkód będzie można odpocząć po ciężkim dniu.