Kupno i sprzedaż mieszkania

nowoczesne mieszkanieO tym jak trudno sprzedać mieszkanie przekonał się pewnie każdy, kto podjął decyzję o znalezieniu nowego właściciela dla posiadanego przez siebie lokalu. Począwszy od trafienia w najlepszy okres sprzedażowy, a na skomplikowanych formalnościach kończąc, okazuje się niejednokrotnie, że coś, co miało być dla nas sprawnym działaniem, staje się uciążliwością ciągnącą się czasami nawet przez kilka miesięcy. O tym, czy posiadany przez nas lokal znajdzie swojego nabywcę, decyduje szereg czynników, dlatego też każdorazowo warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, który jest w stanie służyć nam swoją radą, wiedzą i doświadczeniem.

 Nie bez znaczenia są wszelkiego rodzaju biura doradztwa nieruchomości, dzięki którym jesteśmy w stanie dobrze wyczuć czas, w którym sprzedaż mieszkania mogłaby przynieść nam przewidywane korzyści. Analitycy, doradcy i rzeczoznawcy majątkowi na bieżąco obserwują dynamicznie zmieniający się rynek, są w stanie przewidzieć jak rozkładać się będą proporcje pomiędzy popytem i podażą oraz jakie obecnie trendy będą panować wśród potencjalnych nabywców. Jest to niezwykle istotne w kontekście nowoczesnych rozwiązań budowlanych, ponieważ regularnie obserwujemy walkę pomiędzy mieszkaniami pochodzącymi z rynku wtórnego oraz mieszkaniami i apartamentami znajdującymi się w nowoczesnym budownictwie. Duże miasta kuszą nas nowatorskimi i nowoczesnymi osiedlami domków jednorodzinnych oraz niezależnych osiedli pełnych mieszkań stanowiących czasami niezależne enklawy z własnymi parkingami, sklepami oraz szkołami. Można debatować godzinami na temat sensowności zamykania się w niewielkich przestrzeniach, jednak faktem jest, że widać wyraźny zwrot ku nowemu budownictwu, reprezentowanemu przez działania deweloperskie. Sprzedaż mieszkania z tego typu budownictwa może być bardziej sensowna za kilka lat, kiedy wartość lokali znajdujących się obecnie na rynku wtórnym - gdzie różnica pomiędzy latami wybudowania będzie drastycznie zróżnicowana – zdecydowanie wzrośnie. Zakup nowoczesnego apartamentu może być więc wieloletnią inwestycją, która zwróci się za kilka lat, kiedy wartość tego typu lokali będzie zdecydowanie wyższa i bardziej konkurencyjna w stosunku do mieszkań pochodzących z drugiej ręki. nowoczesny blok mieszkaniowy

Wiele osób, które podjęło się ryzyka negocjacji z deweloperami zrezygnowało w końcu z zakupu nowoczesnego mieszkania, podejmując decyzję o zaopatrzeniu się w mieszkanie z rynku wtórnego, które jest – przynajmniej w teorii – zdecydowanie tańsze. Dlaczego w teorii? Ponieważ niejednokrotnie okazuje się, że mieszkanie wymaga gruntownego remontu, lokal spółdzielczy zaopatrzony jest także w instalację, która uzależniona jest ciągiem od pozostałych mieszkań, tworzy się więc system, który trzeba stworzyć od podstaw. Mieszkania w nowym budownictwie jednak są wyjątkowo kosztowne, na co nie zawsze jesteśmy w stanie sobie pozwolić, nawet z kredytem, który w takiej sytuacji wiązałby nas na kilkadziesiąt lat. Nowe mieszkania starają się jednak kusić swoją atrakcyjną lokalizacją oraz udogodnieniami nawet jeżeli cena kawalerki, wybudowanej w ciągu ostatnich lat, odpowiada wartości czteropokojowego mieszkania w starym budownictwie. Wartości nieruchomości warto oczywiście porównywać, ponieważ może się okazać, że sprzedaż mieszkania ciągnie się na tyle długo, ze właściciel jest w stanie odstąpić je za zdecydowanie niższą cenę. Niejednokrotnie okazuje się więc, że zakup czy sprzedaż lokalu zależy od szeregu zmiennych i licznych czynników wchodzących ze sobą w interakcje i tworząc całe konfiguracje przekładające się na atrakcyjność lub nieatrakcyjność określonego miejsca. Na czele tych zmiennych znajduje się jednak zwykle szczęście, ponieważ dynamika rynku nieruchomości jest na tyle duża, że trendy kreowane przez potencjalnych nabywców zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Warto więc obserwować to, co dzieje się w branży mieszkaniowej i podpatrywać wszelkiego rodzaju statystyki analizy, mogące stanowić cenną wskazówkę na drodze do osiągnięcia swojego celu i zakupienia lub sprzedania swojego mieszkania.