Płytki łazienkowe i armatura – jak o nie dbać?

łazienki poznańNawet najdoskonalej urządzona łazienka nie będzie się należycie prezentować, jeżeli nie zadbamy o to, żeby była czysta i dokładnie wypielęgnowana. Zacieki na płytkach ceramicznych i zaśniedziałe krany mogą zniszczyć urok nawet najlepiej przemyślanego wnętrza, dlatego też warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które są w stanie utrzymać czystość naszego wnętrza w ryzach. Regularne korzystanie z łazienki sprawia, że bardzo często już po kilku miesiącach regularnego stosowania, miejsce, które powinno być pozbawione brudu staje się rajem dla grzybów i pożywką dla bakterii, trzeba więc pieczołowicie pilnować regularności wietrzenia wnętrza i dokładnego wykonywania czynności czyszczących.

 Pierwszym elementem, który traci swój pierwotny blask są zwykle baterie, na których pojawiają się nieestetyczne smugi i zacieki. Żeby utrzymać je w odpowiedniej schludności, baterie powinny być często przecierane, jednak nie żrącymi, chemicznymi środkami, które wykorzystujemy w pierwszej kolejności. Baterie chromowane w większości przypadków są solidne i trwałe, możemy jednak je uszkodzić regularnie stosując rozmaite proszki czy mleczka i sprawić, że powierzchnia armatury będzie nieodwracalnie uszkodzona. Najlepiej więc ograniczyć się do mydła w płynie i delikatnej ściereczki, które będziemy stosować co dwa lub trzy dni. Mocniejszy płyn będzie jednak konieczny wtedy, kiedy bateria jest zaniedbana i długo nie była pielęgnowana. Najlepsze środki to te lekko alkaliczne, które koniecznie należy rozcieńczyć z wodą i dokładnie wypłukać po każdym użyciu tak, żeby na powierzchni nie pozostawić cząsteczek substancji mogących uszkodzić baterii.

Nie mniej skomplikowane w pielęgnacji i nie mniej podatne na zabrudzenia są fugi. O ile jeszcze płytki łazienkowe można przemywać i przecierać wodą z delikatnym płynem czy roztworem octu, o tyle brudne fugi stanowią już nie lada wyzwanie. Zaniedbanie ich może sprawić, że nie dadzą się już wyczyścić ani doprowadzić do pierwotnego stanu, dlatego powinny być regularnie czyszczone za pośrednictwem kilku sposobów pozwalających na zlikwidowanie ewentualnych przebarwień czy blaknięciu koloru. Przede wszystkim warto pamiętać, że fugi powinno się czyścić szczoteczką, na przykład taką do zębów, z dodatkiem specjalnych środków do czyszczenia fug. Jeżeli ich działanie jest niewystarczające, roztwór można wzbogacić o kilkanaście kropel soku z cytryny nie zapominając jednocześnie o regularnym usuwaniu pleśni i odgrzybianiu fug, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. W sprzedaży jest mnóstwo preparatów, dlatego też bez trudu znajdziemy taki, który według nas będzie najodpowiedniejszy.glazura poznań

Mnóstwo bakterii czai się w naszych muszlach klozetowych, dlatego też powinno się je czyścić codziennie, najlepiej szczotką namoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Ewentualne zacieki czy ciemne plamy można spróbować usunąć octem spirytusowym albo sokiem z cytryny, kiedy z kolei muszle gryzie rdza, najlepiej poradzi sobie z nimi amoniak. Łazienki są akurat takimi miejscami, które poddawane są remontom raz na kilka lat, trudno bowiem skuwać co roku płytki łazienkowe i zakładać nowe, podobnie zresztą jak ma się to w kontekście całej armatury. Remont pochłania zwykle mnóstwo energii i nakładów finansowych, a całe przedsięwzięcie rozrasta się do sporych prac ciągnących się czasami tygodniami, nie ma więc większego sensu zaopatrywanie się w tanie akcesoria kiepskiej jakości czy też wybitnie drogie elementy, o które później nie będziemy dbać. Im częściej będziemy przeprowadzać zabiegi czyszczące, tym mniej wysiłku będą nas one kosztować. Dlatego też warto zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zacieki czy pierwsze symptomy pojawiającego się grzyba, którego może być później wyjątkowo trudno usunąć. Takie działanie może świadczyć o słabej wentylacji wnętrza, dobrze więc postarać się o utrzymanie stałej cyrkulacji powietrza wewnątrz naszych pomieszczeń kąpielowych.