Uniwersalność zastosowań krat pomostowych

konstrukcja stalowaWraz ze wzrostem zapotrzebowania na elementy produkcyjne, wiele firm i zakładów decyduje się na rozbudowę swoich hal. Ze względu na to, że coraz częściej w procesie produkcyjnym wykorzystywane są chemiczne odczynniki oraz ciecze, które mogą być żrące, konieczne okazuje się budowanie poszczególnych części składowych pomieszczeń oraz podestów, po których poruszaliby się pracownicy w taki sposób, aby były one praktyczne i zapewniały maksymalne bezpieczeństwo. Z tego też powodu komponenty, po które najchętniej sięgają przedsiębiorcy, to kraty pomostowe.

 Ich specyficzna konstrukcja oraz fakt, że wykonywane są ze stali nierdzewnej sprawiają, że tego typu produkty doskonale sprawdzają się nie tylko jako składniki podestów, schodów i podjazdów, ale i jako elementy konstrukcyjne, stosowane na terenach budowlanych. Odporność na ścieranie, trudne warunki pogodowe oraz duże obciążenia pozwalają im na ergonomiczną pracę oraz pozostawanie w stanie niezmienionym nawet przy palącym słońcu i ostrym mrozie. Najczęściej kraty pomostowe wytwarzane są według konkretnej normy DIN, a ich powierzchnia pokrywana jest warstwą antykorozyjną uzyskiwaną w procesie cynkowania ogniowego zgodnie ze ścisłymi wytycznymi danego zakładu. Uniwersalny kształt krat zapewnia im niezwykle szerokie zastosowanie, nie tylko w firmach produkcyjnych. Oczywiście najczęściej chodzi się po nich w zakładach produkcyjnych ze względu na to, że powstają z nich całe ciągi komunikacyjne i pomosty suwnic i torów podsuwnicowych. Obecne są także jako ścieżki przy rurociągach i zbiornikach, a także chodniki na mostach i kładkach dla pieszych.

Fakt, że są tworzone z niezwykle odpornych materiałów sprawia, że bardzo często pełnią też rolę zabezpieczenia przed nieszczęśliwymi wypadkami, będąc na przykład przykryciami kanałów i włazów. Ergonomiczny kształt zapewnia tego typu składnikom możliwość stosowania ich nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Dlatego też kraty pomostowe mogą być wykorzystywane jako stopnie schodów przemysłowych, bez względu na to czy mamy na myśli schody proste czy kręte, wysokie czy niskie. Bardzo często bowiem pracownicy zmuszeni są do poruszania się po wysoko zawieszonych elementach hali, a tego typu rozwiązania sprawdzają się w branży najlepiej. Surowy wygląd sprawia, że kraty niezwykle chętnie wykorzystywane są do nietypowych celów i przedsięwzięć, dlatego też można je zobaczyć jako elementy dekoracyjne ogródków oraz teatrów. Niezwykle łatwo bowiem stworzyć z nich podesty nad oczkami wodnymi oraz podjazdy dla niepełnosprawnych, które zapewniają pełną przyczepność ze względu na swoją powłokę antypoślizgową.

Nierzadko też wchodzą w skład konstrukcji scenograficznych podczas trwania imprez kulturalnych, zarówno tych zamkniętych, jak i plenerowych, ponieważ stosunkowo szybko można z nich zbudować podesty, sceny, wybiegi oraz elewacje całych budynków. Ze względu na duże zainteresowanie oraz różnymi zapotrzebowaniami na tego typu elementy, firmy zajmujące się ściśle produkcją krat starają się zachować jak największy wachlarz usług oraz różnorodność swoich wytworów. Dlatego też kraty pomostowe mogą przybierać różne kształty i być wyprodukowane w dowolnych wielkościach. Wraz ze wzrostem technologii wzrosło zapotrzebowanie na wyselekcjonowanie metod produkcyjnych. Na skutek wąskiego wyspecjalizowania produkcja obejmuje przede wszystkim kraty pomostowe zgrzewane oraz prasowane, zawierające często specjalny typ krat antypoślizgowych oraz uchwytów do ich mocowania. Ze względu na to, że poziom bezpieczeństwa zależy nie tylko od jakości wykonania docelowych elementów, ale i sposobu mocowań, wszelkiego typu uchwyty i łączniki także wytwarzane są z wysokiej jakości materiałów odpornych na wysokie i niskie temperatury oraz odczynniki chemiczne.

fabrykaJeżeli którykolwiek z elementów mocowania zawiedzie lub wykonany zostanie w sposób niedokładny, zachwiana zostanie cała powierzchnia podestu, pomostu czy traktu komunikacyjnego, co przełoży się na wzrost zagrożenia zdrowia i życia personelu zakładu przemysłowego lub też zwykłych obywateli poruszających się nieświadomie po powierzchni krat. Pomostowe kraty zgrzewane produkowane są z nośnych płaskowników o różnorodnych długościach i wymiarach połączonych z prętami poprzecznymi. Produkcja takich krat powstaje zatem metodą zgrzewania oporowego, a trakcie zestawiania ze sobą prętów z płaskownikami. Podobnie jak ma się to w przypadku samych krat, można rozróżnić także kilka typów prętów poprzecznych, z których najczęściej stosowanymi są pręty żłobione skręcane, pręty gładkie oraz pręty kwadratowe skręcane. Różnią się one między sobą przede wszystkim chropowatością powierzchni oraz charakterem zlecenia. Proces produkcyjny musi uwzględniać zalecenia producenta oraz podstawowe parametry dotyczące wymaganego obciążenia, wytrzymałości oraz ugięcia.

Od rozstawu podpór zależy bowiem to, czy ugięcie sprężyste nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm i będzie w stanie przyjąć obciążenia powstające przy pojedynczym obciążeniu ruchomym na całej powierzchni kraty. Równie ważny jest standardowy podział oczek dla krat zgrzewanych, ze względu na to, że wymagania zleceniodawców mogą być szczególnie precyzyjne. Kraty pomostowe zgrzewane charakteryzują się zwiększonym współczynnikiem tarcia, ponieważ płaskowniki nośne posiadają żłobkowane nacięcia zwiększające właściwości antypoślizgowe. Takie kraty wykorzystywane są najczęściej do pokrywania pomostów w takich miejscach, które wymagają gwarancji zwiększonego bezpieczeństwa ma skutek utrudnionych warunków atmosferycznych oraz obecności wilgoci czy smarów. Wszelkiego rodzaju specyfikacje techniczne biorące pod uwagę obciążenia i masę, wielkości oczek oraz wymiary płaskowników nośnych, pokrywają się z tymi, które stosowane są w przypadku tych krat, które posiadają gładkie płaskowniki nośne. Szeroki asortyment firm produkujących krat i uchwyty pozwalają zamawiającym na złożenie zamówienia ściśle według własnych oczekiwań i upodobań.